skrzyczne skrzyczne Godło
Dzisiaj jest sobota, 27 kwietnia 2024 r.
logo logo img " img img img





Podstawy fizjologii wysiłku

Istnieją trzy główne systemy energetyczne wykorzystywane podczas jazdy:

- ATP/CP (adenozynotrifosforan i fosforokreatyna)
- tlenowy
- beztlenowy

We wszystkich trzech wytwarzany jest ATP który jest podstawowym paliwem dla skurczu mięśnia . Mięśnie są w stanie magazynować niewielkie ilości ATP/CP wystarczające na ok 10 sęk pracy , dlatego też organizm musi ciągle produkować ATP . System ATP/CP dostarcza energii tylko dla najkrótszych maksymalnych wysiłków.Krótkie maksymalne wysiłki głównie zależą od systemów beztlenowych , a wysiłki długotrwałe są uwarunkowane od systemu tlenowego .
Podczas zawodów potrzebujesz wykorzystać wszystkie trzy systemy energetyczne. Dlatego też podczas treningów doskonalić należy każdy z nich.
Niestety trudno jest doskonalić je tak aby osiągnąć maksima potencjału dla każdego .
Słabo rozwinięty system tlenowy jest czynnikiem ograniczającym sukcesy w kolarstwie.System ten jest odpowiedzialny za wdychanie tlenu , jego wchłanianie , transport i dostarczanie go do pracujących mięśni.
Doskonalenie systemu tlenowego następuje stosunkowo wolno - stąd tez potrzeba dużo pracy , czasu i wysiłku aby zaobserwować efekty.

System ATP/CP jest wykorzystywany gdy energia jest potrzebna natychmiast . Adenozynotrifosforan i fosforokreatyna dostarczają energii dla krótkich do ok 10 sęk wysiłków maksymalnych jak np: zrywy ,sprinty ,krótkie strome podjazdy.Rozpad cząsteczki ATP daje energie dla skurczu mięśnia a CP dostarcza energie dla odbudowy ATP aby proces mógł się powtórzyć.Zaletą tego systemu jest to że dostarcza energii dla krótkiej "eksplozji" wysiłku i niezbędny czas na rozwinięcie się innej beztlenowej "drogi energetycznej" - mechanizmu beztlenowego.
Włącza sie on do pracy po wyczerpaniu zasobów ATP/CP czyli po wspomnianych wyżej około 10 sekundach . W celu uzyskania ATP zaczyna się rozkład zgromadzonego cukru (glikogenu). Jest to sposób na uzyskanie energii o wiele szybszy niż przy mechanizmie tlenowym który wymaga większej ilości reakcji na poziomie komórkowym .Rozpad glikogenu nazywany jest inaczej glikozą - nie wymaga ona tlenu dla uzyskania energii .System ten bardzo szybko zużywa węglowodany i w jego wyniku powstaje także produkt uboczny - kwas mlekowy.Jego akumulacja w mięśniach i krwi znacznie ogranicza wydolność i powoduje obniżenie intensywności wysiłku .Rezultat akumulacji kwasu mlekowego który powoduje spadek wydolności jest nazywany progiem mleczanowym inaczej LT (lactate treshold).Trening w strefie w pobliżu LT poprawia zdolność do generowania wyższej mocy jak i wydłużenie czasu zdolności do jej utrzymania.

Mechanizm tlenowy - stanowi podstawę treningu kolarskiego . Jeśli twój cel to MTB , szosa ,tor , wycieczki rowerowe , to system tlenowy jest głównym celem treningu .System tlenowy zaczyna dostarczać energii po ok 5 minutach - tyle czasu potrzebuje układ krążenia na reakcję na wzmożoną aktywność fizyczną i transport tlenu do mięśni tak aby mogły one wytworzyć ATP z użyciem ok 20 kroków na poziomie komórkowym do produkcji ATP .Systemowi tlenowemu potrzeba czasu do rozpoczęcia produkcji energi , ale z cząsteczki glukozy może uzyskać jej więcej niż metabolizm beztlenowy .Pozwala więc lepiej gospodarować zasobami paliwa a jego produktami ubocznymi jest dwutlenek węgla i woda a nie kwas mlekowy .Wszystko to oznacza ze system teoretycznie może pracować nieprzerwanie jeśli tylko będzie pod dostatkiem paliwa i tlenu.Podczas treningów o niskich i umiarkowanych intensywnościach tlenowy system wykorzystuje węglowodany , tłuszcz i białka .Proporcje miedzy nimi są różne , zależne od intensywności , są mniej więcej równe podczas intensywności niskiej a wraz z jej wzrostem wzrasta udział węglowodanów

Układ krążenia i oddychania.

Kolarstwo stawia największe wymagania pracy układów sercowo-naczyniowego i oddechowego.
Krew dostarcza do pracujących organów tlen, substraty utleniania i pomaga w usunięciu z organizmu produktów przemiany materii.
Podczas treningu zmienia się objętość krwi, jej zdolność do wiązania i transportowania tlenu i dwutlenku węgla oraz zdolność do neutralizowania produktów przemiany, szczególnie kwasu mlekowego, powstającego w organizmie w czasie intensywnej pracy.
Ukrwienie mięśni jest jednym z głównych czynników, limitujących wydolność specjalną zawodników. Moc pracy serca ocenia sie na podstawie objętości krwi, przepompowywanej przez nie w jednostce czasu.
Podczas intensywnej pracy mięśniowej serce nietrenującego człowieka może przepompować w ciągu jednej minuty 20-241 krwi, a serce zawodnika wysokiej klasy do 46 litrów.
Efektywnym sposobem treningu doskonalącego pracę układu krążenia jest wysiłek przy HR 135-185 ud./min. Wtym przedziale intensywności objętość skurczowa wynosi od 93 do 100% maks. Wysoką efektywność mają, tu obciążenia o charakterze ciągłym, zmiennym i interwałowym. Krew, przepływając przez kapilary małego obiegu, styka sie z pęcherzykami płucnymi, gdzie odbywa sie wymiana gazowa. Dwutlenek węgla przenika z krwi żylnej do płuc i jest wydalany z organizmu, a równocześnie krew wysyca się tlenem.
Życiowa pojemność płuc wynosiła u badanych kolarzy 5,5-6,8 I (u początkujących 3,2-3,8 I); siła wdechu wynosiła 150-240 mm Hg (u początkujących 80-150 mm Hg).
Połączenie wysokiego poziomu życiowej pojemności płuc i dużej siły mięśni oddechowych pozwala kolarzom uzyskiwać wielkość maksymalnej wentylacji płuc w zakresie 200-250 l/min podczas gdy u młodych niewytrenowanych mężczyzn osiąga 100 l/min. a u kobiet 80 l/min.
Wentylacja płuc o wielkości 60-140 l/min, charakterystyczna dla kolarzy, uzyskiwana jest przez układ oddychania bez dużego wysiłku.

Jednym z podstawowych, łatwo mierzalnych efektów systematycznej aktywności ruchowej stosowanej przez człowieka jest zwolnienie spoczynkowej częstości skurczów serca, czyli - u osoby zdrowej - zwolnienie tętna. Średnia spoczynkowa częstość skurczów serca osoby dorosłej wynosi 72 ud./min-1. U osób trenujących przyjmuje ona wartości poniżej 60 ud./min. Do zwolnienia spoczynkowej częstości skurczów serca dochodzi już po 8-10 tygodniach treningu. U dobrze wytrenowanych sportowców mogą to być wartości poniżej 40 ud./min a nawet ponizej 30 ud/min.
U osoby systematycznie trenującej dochodzi do wzrostu objętości i masy mięśnia sercowego. Największe przyrosty objętości i masy mięśnia sercowego obserwuje się u osób trenujących dyscypliny wytrzymałościowe. Objętość serca młodego, zdrowego mężczyzny wynosi średnio 600-650 cm3 zaś kobiety 550-600 cm3. Jeśli te osoby systematycznie trenują, to u mężczyzny objętość sylwetki serca może osiagnąć wartość powyżej 1100 cm3, a u kobiet powyżej 800 cm3. Największe wartości opisane w piśmiennictwie sięgają 1700 cm3. Stwierdzono je u kolarzy, biegaczy długodystansowych i maratończyków.
Stan czynnościowy mięśnia sercowego charakteryzuje się najczęściej za pomocą objętości wyrzutowej serca (SV) oraz pojemności minutowej serca (CO). Pojemność minutowa serca jest iloczynem objętości wyrzutowej i ilości skurczów serca na minutę (HR).U osób wytrenowanych w czasie wysiłku maksymalnego pojemność wyrzutowa może osiągnąć 150-160 ml, podczas gdy u osób niewytrenowanych tylko 100 ml. Pojemność minutowa serca osób wytrenowanych w spoczynku przyjmuje dolne granice normy; która wynosi dla populacji nietrenującej wartość 4-4,5 l/min. Natomiast maksymalna pojemność minutowa serca osiągana w czasie wysiłku maksymalnego u osób wytrenowanych waha się od 20-40 l/min, podczas gdy u osób wytrenowanych nie przekracza 20 l/min.
Przyjmuje się, że niska wartość pojemności minutowej serca w spoczynku zaś wysoka w czasie maksymalnego wysiłku, świadczy o ekonomicznej pracy serca osoby wytrenowanej.