skrzyczne skrzyczne Godło
Dzisiaj jest piątek, 23 sierpnia 2019 r.
logo logo img " img img img

SZLAK NR 1 WKOŁO SKALITEGO SZCZYRK CENTRUM - ZAPALENICA - SIODŁO - WKOŁO SKALITEGO - BOROWINA -SZCZYRK CENTRUM


Szlak doskonały na poranną lub przedwieczorną przejazdzkę. Piękne i oryginalne widoki na Skrzyczne i Kotlinę Żywiecką. Ogólnie szlak łatwy z paroma krótkimi odcinkami nieco trudnymi. Czas samego turystycznego przejazdu około 45 min. Długość trasy 8 km.

Początek szlaku na moście obok restauracji ,,GOPLANA" Zaraz za restauracją ,,GOPLANA" skręcamy w lewo na ul. Leśną, którą prowadzi zielony szlak turystyczny na Skrzyczne. Przejeżdżamy most na Zylicy i wjeżdżamy na stromy 80 metrowy podjazd - droga pokryta płytami betonowymi. Dalej juz nie tak stromo . Jedziemy cały czas drogą pokrytą płytami betonowymi. trasa Po ponad kilometrze jazdy po prawej stronie - Osiedle Zapalenica Wyżnia i widok na Skrzyczne. Z lewej strony przydrożna kapliczka . ( Zaraz za kapliczką stromy ok 150 metrowy odjazd w lewo dla bardziej ambitnych - łączy się on z właściwą trasą ). Jeśli nie wybieramy tego podjazdu a jedziemy po szlaku to w momencie gdy kończa sie płyty betonowe skręcamy dość stromo w lewo o ponad 90 stopni (po ok. 70 metrach jest moment łączenia się wczesniej wspomnianego odjazdu z trasy ) . Jedziemy ciągle w górę po chwili stromy odjazd (zielony pieszy szlak na Skrzyczne My nie wybieramy tej drogi tylko jedziemy łagodniej i prosto. Po chwili (ok. 30-40 metrów) droga łagodnieje a jazda staje się przyjemna. W prześwitach między drzewami z lewej strony widać Osiedle Skalite, z prawej w gorze bardzo stroma łąka Jaworzynka.
Po około 2 km jazdy - Siodło .
siodło Miejsce urocze i spokojne. Nieco dalej (150 m) najniższe miejsce przełęczy 746 m npm. Przejezdzamy przez przełęczcz i trochę w gorę w stronę Skalitego. Szlak skręca w prawo (w lewo prowadzi droga do domów Osiedla Skalite prosto prowadzq drogi w stronę góry Skalite). Następuje teraz najprzyjemniejszy odcinek jazdy, lekko w dot z pięknym i oryginalnymi widokami po prawej stronie. Widać Skrzyczne, Niesłychany Groń , Dolinę Żywiecką z jeziorem, Babią Górę, Pilsko, Romankę, Lipowską, Tatry Wysokie. Przy ładnej pogodzie i dobrej widocznosci widoki są naprawdę piękne. Po niecałym kilometrze od przełęczy dojeżdżamy do skrzyżowania dróg, w prawo w doł odchodzi droga w kierunku Godziszki, w lewo w gorę ślepa droga w las w stronę Skalitego. My nie zmieniamy kierunku jazdy i jedziemy prosto.
Teraz po małym podjeździe następuje długi odcinek zjazdu, początkowo łagodny (przed nami widok na Beskid Mały - tysą Gorę, Gaiki, Magurkę ze schroniskiem, Wilkowice a w dole miedzy drzewami Buczkowice), ale po chwili staje się coraz stromszy . Po około 500 metrach stromego zjazdu stok staje się łagodniejszy. Cały czas jedziemy lekko skręcając w lewo, nie zwracajqc uwagi na odchodzące ścieżki. Droga stopniowo staje się pozioma- przed nami widok ma Trzy Kopce, Klimczok, Magurę . I znowu w doł przejezdzamy "mostem" nad potokiem , potem chwile wzdłuż potoku i zakrecamy w lewo stromiej w góre( nie zjeżdżamy do skraju lasu tylko ok 400 metrów przed skrajem zakręcamy - to ta główna trudna do przeoczenia odnoga drogi ) Po chwili łagodniej. Jedziemy lekko w gorę. Wkoło las. Jeszcze jeden krotki stromy podjazd i przed nami widok na Skrzyczne. Teraz juz z gorki. Po 200 metrach pokonujemy stromy, kamienisty zakręt w prawo i dalej w doł drogą prowadzącą z Osiedla Skalite . Dojeżdżamy do drogi z płyt betonowych - i po ok 500 metrach jesteśmy juz prawie w centrum .
skalite_przewyzszenie