skrzyczne skrzyczne Godło
Dzisiaj jest piątek, 23 sierpnia 2019 r.
logo logo img " img img img

SZLAK NR 5 SZCZYRK CENTRUM - SZCZYRK GORNY - MŁAKI - POLANA SKRZYCZENSKA -SKRZYCZNENajłatwiejszy wjazd na Skrzyczne ze Szczyrku. Mimo to uczciwe wyjechanie tym szlakiem tzn. bez prowadzenia roweru w trudniejszych miejscach i w miarę płynne, wymaga dobrej kondycji, siły i wytrzymałości. Musimy pokonac na dyslansie 10,4 km 750 m różncty wysokosci, w tym 650 m na dystansie 6,4 km.
a) Podjazd

Najpierw jedziemy 4 km główna drogą w górę w kierunku Salmopola . Gdy miniemy po lewej stronie boisko i chwile potem po prawej Osrodek Wczasowy ,,Gronie" zaraz za groniami tuz przed przystankiem PKS po stronie lewej zakręcamy ostro w górę asfaltem właśnie w lewo w las na ul. Skrzyczeńską .
Dalej po 200 metrach asfalt kończy się a droga staje się mniej stroma. Nad nami z lewej Łąka Majchrówka. Cały czas jedziemy prosto najszerszą, najlepszą drogą, mając z obu stron las. Dojeżdżamy do stromego zakrętu w lewo, wybrukowanego kamieniami.
Jedziemy po kamieniach lub z lewej strony bruku w gorę 80 m. Nad nami i z prawej strony Łąka Suche, zabudowania . Skręcamy w lewo. Następuje teraz chwila relaksu. Stopniowo droga staje się bardziej stroma a jazda wymaga sporego wysiłku. Po ok 6km jazdy - Młaki. Szlak skręca w prawo w gorę po bruku. Początkowo jedziemy w gorę w prawo. Nad nami Łąka Lerówka. Dalej nawet lekki zjazd i długi zakręt w lewo . Następnie jedziemy po bruku dość stromo w gorę . Mijamy drewniany domek i wjeżdżamy do wysokiego lasu. Zakręt w prawo w gorę i rozwidlenie dróg. Jedziemy w prawo. Po chwili droga znów jest brukowana, skręca w lewo i wyprowadza nas na Łąkę Równa Cerhla.
Po drugiej stronie łąki skręcamy w prawo w górę. Jeszcze 200 m i jesteśmy przy zabudowaniach wyciągów orczykowych na Polanie Skrzyczeńskiej. Pniemy się mozolnie szeroką drogą o mniej więcej jednakowym nachyleniu. Jeszcze ok 500 m i łagodnie skręcamy w lewo (w gorę w prawo odchodzi droga na szczyt Małego Skrzycznego - trudno).
Znaki zielone szlaku turystycznego prowadzą w lewo na szczyt Skrzycznego a w prawo na Malinowską Skałę i Baranią Gorę . Jedziemy w gorę w lewo . Początkowo droga jest nieco stroma , dalej łagodna i przed samym szczytem znów trochę stromsza .
Skrzyczne -1257m npm ,od początku szlaku 10,4 km. Przy schronisku mapa szlaków rowerowych w Szczyrku i drogowskazy.

widok
przewyzszenie