skrzyczne skrzyczne Godło
Dzisiaj jest piątek, 23 sierpnia 2019 r.
logo logo img " img img img

Trasa czerwonym szlakiem turystycznym na Skalite

Trasa prowadzi częściowo (ok 80%) czerwonym szlakiem turystycznym "Z Buczkowic na Skrzyczne przez Siodło". Podjazd nie jest wymagający, ale jest niebezpieczny, gdyż pojedziemy wąska ścieżką wzdłuż zbocza góry i chwila nieuwagi może nas wiele kosztować . Ale jadąc rozważnie nie powinno być problemów.

Zaczynamy od Urzędu Miasta w Szczyrku . Kierujemy sie w dół w stronę Szczyrku Skalite i przez Most Mnichowy w Skalitym wjeżdżamy na "stara drogę" - ul.Graniczna.

Jedziemy od tego momentu ok. 2 km i przed kościołem w Buczkowicach skręcamy w asfaltową drogę w prawo (czerwony szlak na Skrzyczne). Jedziemy kawałek ok. 700 metrów asfaltem stopniowo zamieniającym sie w podjazd.Po chwili asfalt kończy się
(obok po lewej obiekt "Aqu-y").

Zaraz za ogrodzeniem skręcamy w lewo i po chwili(20 metrów ) W prawo w górę - tak jak prowadzi czerwony szlak - malowane znaki na drzewach i kamieniach

Jedziemy chwilkę przez las a po ok 400 metrach dojeżdżamy do polany - ostro w górę. Przejeżdżamy polane i skręcamy w lewo a zaraz potem w prawo obok leśnej kapliczki - bardo trudny moment wjazd pewnie sie nie uda..

Teraz juz łatwo - piękna ścieżka wzdłuż zbocza góry - objedziemy nią połowę góry, prawie do samego siodła.Końcowy kilometr będzie po drodze szerokiej .


Miejscami ścieżka niebezpieczna:


Ale w większej części jazda jest przyjemna:


Po drugiej stronie góry krajobraz nieco odmienny:
Jedziemy ciągle czerwonym szlakiem. Teraz mamy piękny widok na Skrzyczne.

Dojeżdżamy wkoncu do szerokiej drogi (skrzyżowanie). Jedziemy drogą prosto w górę.


Teraz Skrzyczne mamy jak na talerzu. Po ok 700 metrach dojeżdżamy do siodła.
Przed nami drogowskazy.
Skręcamy w prawo w stronę szczytu Skalitego - po 200 metrach rozjazd . Jedziemy drogą środkową w górę (najstromsza z tych trzech na rozjeździe.)

Oglądamy się za siebie i mamy widok na przełęcz Siodło .
Skrzyczne jak na dłoni:Jedziemy dalej w górę .Droga jest stroma. W pewnym momencie musimy odbić w lewo (pierwszy skręt na tej drodze od Siodła. Równie szeroka droga.)

...jeszcze stromej...z 5oo metrów męczarni.. Potem już łagodnie.
Międzty drzewami widok na polanę i zabytkowy domek.