skrzyczne skrzyczne Godło
Dzisiaj jest piątek, 23 sierpnia 2019 r.
logo logo img " img img img

SZLAK NR 4 MAGURA SZCZYRK CENTRUM - SZCZYRK BIŁA - SCHRONISKO NA MAGURZE - MAGURA - PODMAGURA - GÓRKA - SZCZYRK CENTRUM


Rozpoczynamy jazdę od restauracji ,,Goplana" jadąc ulicą Gorską w kierunku Biłej. Po chwili mijamy Dom Turysty, nieco dalej odchodzi droga na Górkę (niebieski szlak turystyczny) z lewej stok slalomowy ,,Beskidek" i skocznia narciarska ,,Bila".
Przed domem wczasowym ,,Zakopianka" spotykamy słup z drogowskazami szlaków rowerowych. Jedziemy dalej ulicą Górską nie zmieniając kierunku. Po 1,9 km jazdy ostatni przystanek PKS Szczyrk Biła II. Droga rozwidla się. Jedziemy drogą z lewej strony razem z żółtym i zielonym szlakiem turystycznym. Nadal asfalt. 2240 m od początku jazdy w lewo przez potok odchodzi żółty szlak turystyczny na przełęcz Karkoszczonkę. Jedziemy wspólnie ze znakami turystycznymi zielonymi w gorę w prawo . Po chwili koniec asfaltu, a jeszcze dalej (2650 m) zielony szlak odchodzi w lewo przez potok. Jedziemy prosto w gorę i w prawo w las, a za moment skręcamy w lewo.Czeka nas stromy , trudny , wyczerpujący podjazd.
3600 m jazdy - koniec męczarni.
Pod nami dolina Biłej z Ośrodkiem Wczasowym . Droga stopniowo staje się bardziej stroma, 4640 m jazdy - skrzyżowanie szlaków. W lewo w gorę odchodzi niebieski i zielony szlak na siodło pod Klimczokiem, w prawo w dół niebieski do Szczyrku przez Podmagure. Szlak rowerowy prowadzi prosto. Widok z prawej jest bardzo piękny. Obejmuje część Beskidu Małego, Jezioro Żywieckie, Beskid Żywiecki, Tatry, Skalite, Skrzyczne, Minów, Kotarz, Beskid. Z lewej strony w dali Czantoria. W dole Szczyrk. 5350 m jazdy - skręcamy mocno w lewo w gorę na kolejnym rozjeździe dróg. 6,3 km, około 50 min spokojnej jazdy - schronisko turystyczne na Magurze (powszechnie nazywane na Klimczoku). Przed schroniskiem mapa szlaków rowerowych i drogowskazy, boisko do siatkówki, basen dla dzieci. Dalej szlak rowerowy wiedzie z lewej strony budynku GOPR-u w las (z prawej grzbietem biegnie szlak turystyczny). Tez do przejechania rowerem - łączy sie on ze zjazdem trasy znakowanej z drugiej strony góry. Jedziemy prawie poziomo dość błotnistą, starą drogą pod szczytem Magury. Wiosną do polowy maja śnieg. W prześwitach lasu z lewej widoki w kierunku Bielska. Po kilometrze jazdy szlak zaczyna łagodnie skręcać w prawo w dół. Cały czas jedziemy lasem. Przejeżdżamy czerwony szlak turystyczny biegnący grzbietem Magury. Jesteśmy po stronie Szczyrku. Po chwili zwalniamy i skręcamy bardzo ostro w lewo. Jadąc prosto dojechalibyśmy do szlaku, którym podjeżdżaliśmy. Prawie 2 km od schroniska droga, którą jedziemy krzyżuje się z czerwonym szlakiem turystycznym. Nie jedziemy nią dalej lecz skręca-my w prawo w dół i zjeżdżamy 170 m szlakiem turystycznym. Początkowo stromo, kamienie, dalej juz łagodnie. Z lewej strony zarośnięte lasem świerkowym ruiny przedwojennego schroniska turystycznego (piwnice, basen). Stopniowo coraz stromiej i kamienisto . Przed samym wyjazdem z lasu dość trudno. Jesteśmy w górnej części Podmagury. Wkońcu pojawiają sie domy i asfalt. Jedziemy w dół aż napotykamy skrzyżowanie - w lewo niebieski szlak na Bieniatkę w prawo można dojechać do podjazdu którym zdobywaliśmy Magurę - wyjedziemy w miejscu skrzyżowania na szlaku o którym była mowa w opisie podjazdu. . Jedziemy w dół asfaltową drogą przez las . Po ok 600 metrach od skrzyżowania jesteśmy przed kościołem Matki Boskiej Królowej Polski na Górce. Szlak rowerowy skręca mocno w lewo na drogą pokrytą płytami betonowymi (drogowskaz). Ale można zjechać tez prosto w dół do Biłej. Po chwili jesteśmy przy głównej drodze w Szczyrku i nią jedziemy w prawo 750 m do początku szlaków rowerowych.

Na podstawie "Górskie Szlaki Rowerowe w Szczyrku" -Kazimierz Pilarz