skrzyczne skrzyczne Godło
Dzisiaj jest piątek, 23 sierpnia 2019 r.
logo logo img " img img img

SZLAK NR 2 BIENIATKA SZCZYRK CENTRUM - GORKA - PODMAGURA - WIEZIKOWKA -BIENIATKA - SZCZYRK DOLNY - SZCZYRK CENTRUMSzlak urozmaicony terenowo z pięknymi widokami. Większość podjazdu po asfalcie. Jedno miejsce trudne (60 m). Długi stromy zjazd. ogólnie łatwo. Długość trasy 9,2 km. Czas samej turystycznej jazdy około 50 min.
Od restauracji ,,GOPLANA" jedziemy około 750 metrów główną drogą w kierunku Bielska-Białej, a następnie skręcamy w lewo (drogowskaz) na ulicę Wczasową i nią w gorę cały czas po asfalcie.
Po 2,5 km jazdy z lewej strony hotel ,,0rle Gniazdo". Droga asfaltowa skręca do hotelu, my jedziemy prosto w gorę po płytach betonowych. Po chwili przed nami pojawia się kościół 2,9 km - Górka - Kościół Matki Boskiej Królowej Polski (Sanktuarium Maryjne). Za kościołem ,,grota" z figurką Matki Boskiej.
Skręcamy przed kosciolem na skrzyzowaniu w prawo o 130 stopni i stromo asfaltem w góre - ok 700 m jazdy. Pokonawszy ten odcinek znajdziemy się na dole Podmagury 753 m npm. Rozdroże. Drogowskazy. Mocno w lewo skręca niebieski turystyczny szlak na Klimczok, w lewo w gorę asfaltowa droga, którą prowadzi czerwony szlak rowerowy z Magury. Nasz szlak prowadzi prosto ( drogowskaz ) .
Zjeżdżamy nieco w dół. Po 800 metrach od drogowskazów skrzyżowanie. W dół w prawo prowadzi droga do domów na dole Więzikowki. My jedziemy nieco w prawo w gorę na skraj Więzikowki do pierwszego domu (4480 m), po czym skręcamy w lewo ostro w gorę. Jest to najtrudniejsze miejsce w podjeździe na tym szlaku, alekrótkie ok 60 metrów. Trudno.
bieniatka bieniatka
Jeszcze nieco łatwego podjazdu i jesteśmy w najwyższym miejscu naszej trasy (linia elektryczna 830 m npm.). linia Droga staje się mniej wyraźna i przechodzi w sciezkę. Nie zmieniamy kierunku jazdy. Przejezdzamy przez młody las świerkowy, mokro, łatwo zgubić ścieżkę. Jednak za moment znów wjeżdżamy do lasu bukowego a ścieżka przechodzi w wąską drogę. Zjeżdżamy w doł nie rozpełzając się zbytnio bo droga znów staje się mniej wyraźna (szczególnie jesienią gdy jest zasłana liśćmi), a po chwili rozwidla się. Skręcamy w doł w prawo.
Jazda jest dość niebezpieczna - kamienie, rozlewający się potoczek, gałęzie - zachowujemy więc ostrożność. Wyjeżdżamy z lasu. Jesteśmy na Bieniatce .Teraz w dół aż do szerokiej kamienistej drogi i nia też w dół. Droga jest szeroka, gładka, kusi do szybkiej jazdy, jednak trzeba uwazac z dołu mogą wyjeżdżać samochody i podchodzić ludzie. Droga rozwidla się. Skręcamy w prawo w dół. Zjazd jest długi i stromy. Wyjeżdżamy z lasu, droga łagodnieje, a za moment asfalt.
Jedziemy w doł obok zabudowań do głównej drogi w Szczyrku. Wyjeżdzamy naprzeciw sklepów spozywczych w Szczyrku Skalitym. Skrecamy na główna drogę w prawo i nią w gorę do Szczyrku Centrum .
bieniatka_przewyzszenie