skrzyczne skrzyczne Godło
Dzisiaj jest piątek, 23 sierpnia 2019 r.
logo logo img " img img img

Pętla beskidzka - szosowa trasa rowerowa

Pętla beskidzka - jest to bardzo dobra trasa szosowa , pod względem ukształtowania terenu , widokowo-krajobrazowym , oraz stosunkowo małym ruchem samochodów.
Charakterystyka trasy :
    Długość całej pętli ok.85 km
    najniższy punkt na trasie ok 410 m npm - Węgierska Górka
    najwyższy punkt na trasie 934 - Przełęcz Salmopolską
    nawierzchnia asfaltowa - kilka odcinków brukowanych


mapa
Zaczynamy na moście Bielańskim w Szczyrku - obok Urzędu Miasta. Na mapie miejsce oznaczone punktem "0".
Kierujemy się w dół do Mostu Mnichowego nr. "2" Przejeżdżamy przez niego na starą drogę i prosto w dół do skrzyżowania dróg w Buczkowicach nr "3". Na nim w prawo na Godziszke .Na skrzyżowaniu w Godziszcze pozostajemy na głównej skręcając w lewo - nr 3 na mapie. I prosto w dół aż do następnego skrzyżowania obok przystanku i kościoła - nr 4 na mapie . Skręcamy na nim w prawo jak na poprzednim - zostajemy na głównej drodze . Jedziemy ciągle prosto - po ok 700 metrach znów rozjazd dróg (jedziemy prosto)- jedna prowadzi do Kalanej , a druga do lipowej - właśnie tą jedziemy .Ciągle prosto nie zważając na żadne z pomniejszych odnóg . Wkońcu skrzyżowanie w lipowej - charakterystyczne na szczycie wzniesienia (ok 440 m npm) - nr 5a na mapie.
Jedziemy prosto !!. I po ok kilometrze kolejne skrzyżowanie nr 5 nas mapie - tu też prosto - na Radziechowy !!
mapa Podjeżdżamy znów na wzniesienie i potem w dół aż do kolejnej "krzyżówki" nr 6 na mapie - Radziechowy - skręcamy w lewo w dół i po ok kilometrze jazdy od tego momentu w prawo na Przybędze !
Możemy jechać tez prosto do drogi głównej na Wegierską Górke - co zaznaczyłem na mapie w punkcie 6 .Polecam raczej wariant pierwszy przez Przybedze.
mapa

mapa Najwyższe wzniesienie w Koniakowie na naszej trasie - ok 860 m npm jedziemy prosto wkoncu zjazd . Mijamy sklepy w Koniakowie . Po chwili w góre ok 200 metrów i znów ostro w dół . Potem znowu lekko w góre ok 700m i dojeżdzamy do punktu Nr 10 na mapie - kierujemy sie w prawo - dalej z górki !.Po ok kilometrze znów lekko w góre - kilka sklepów i krzyżówka - punkt 11 na mapie !.
Jedziemy w prawo - znów z górki aż do Istebnej - nr 12 .
Przejeżdzamy centrum i w górę - zaczynamy podjazd na Przeł. Kubalonkę. Podjeżdzamy kilka kilometrów - nachylenie nie jest duże.
Na szczycie mamy do wyboru dwie drogi - punkt 13 na mapie "Przełęcz Kubalonka ".
Jedna prowadzi do Wisły "Malinka" przez "Zameczek" , "Czarne" i "Nowa Osadę II" a druga do Wisły "Centrum"
Jeśli jedziemy tą do centrum - (prosto na rozjezdzie na Kubalonce) to skrecamy po zjezdzie ok 10 km obok stacji benzynowej w prawo - punkt 13a .

mapa W punkcie 15 jest połączenie dróg z kubalonki tej przez zameczek i tej z centrum Wisły. Jedziemy prosto w strone skoczni narciarskiej.
Mijamy ją i dalej ciagle główna drogą , stosunkowo coraz stromiej aż wkońcu zaczynamy własciwy podjazd na Przełęcz Salmopolską - ok 5,5 km podjazdu serpentynami na wysokosć 934 m n.p.m.
Średnie nachylenie na tym odcinku ok. 6 % - obliczone na podstawie wykresu z bazy podjazdów Michała Książkiewicza .
Po osiagnieciu szczytu jedziemy prosto w dół z górki 10 km do centrum Szczyrku.

Tutaj mapa pełna