skrzyczne skrzyczne Godło
Dzisiaj jest piątek, 23 sierpnia 2019 r.
logo logo img " img img img

 Marco Pantani:

   pantani

    Imie i nazwisko:        Marco Pantani

    Urodził się:                13 styczeń1970

    w:                               Cesenatico, Włochy

    Zmarł:                        14 luty 2004

    w:                                Rimini, Włochy

    Nickname:                  Il Pirata, Elefantino

    Wzrost:                       171 cm

    Waga:                          61 kg

    Profesionalista od:      1992 r.Był specjalistą jazdy w górach. Wsród jego sukcesów można wymienić brązowy medal Mistrzostw Świata, kilka wygranych etapów największych wyścigów - Tour de France i Giro d'Italia, a przede wszystkim zwycięstwa w obu tych wyścigach i to w ciągu jednego roku (1998). Jego kariera załamała się w 1999, kiedy to został wykluczony na dzień przed końcem kolejnego Giro (którego był zdecydowanym liderem) z podejrzeniem stosowania dopingu ( nie wyryto zadnych substancji zakzanych, a jedynie poziom hemakrytu w  organizmie przekroczyl 50%. to jest tylko pośrednim dowodem na uzywanie substancji niedopuszczalnych i moglo być spowodowane zupelnie innymi czynikami )

Wieczorem w dniu świętego Walentego 2004 roku w pokoju hotelu Pod Różami w Rimini znaleziono jego ciało . Pierwsza sekcja zwłok wykazała zgon spowodowany obrzękiem mózgu i niewydolnością serca, a późniejsza (wnikliwa) - że było to spowodowane przedawkowaniem kokainy, która była pierwotną przyczyną zgonu.

Komentarze i cytaty z internetu:

Kolarstwo to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportu. Nawet najgorszy
kolarz jest wciąż wybitnym sportowcem -
M.Pantani14 lutego Marco Pantani zakończył życie, choć miał tylko 34 lata.

Jako charyzmatyczny kolarz fascynował tłumy, jako człowiek rozbił się o system profesjonalnego kolarstwa i zmarł opuszczony przez przyjaciół i rodzinę.


Bardzo szkoda Właśnie dla niego ogłądałem Giro d'Italia, wogóle kolarstwo. Fascynował mnie, budził emocje kiedy zrywał się do ataku- a teraz taki smutny jego koniec. R.I.P.


odszedł wielki sportowiec (przemilczmy tu wpadki dopingowe ,to nie miejsce i czas by o tym wspominać) ,trudno będzie zapomniec te jego podjazdy podczas TdF i Giro ,cześc jego pamięci


Marco Pantani, zwycięzca Tour de France i dwukrotny triumfator Giro d'Italia, zmarł w sobotę w Rimini, w wieku 34 lat - poinformowały włoskie media.


Popularny włoski kolarz znaleziony został martwy w swym pokoju w hotelu "La Rosa" na przedmieściach Rimini. Przyczyny śmierci nie były znane w sobotę do późnych godzin nocnych, okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja.

Według włoskiej agencji ANSA nic nie wskazuje na to by Pantani padł ofiarą przemocy.

Jak opowiadali pracownicy hotelu Pantani wprowadził się do apartamentu przed kilkoma dniami samotnie. Według obsługi był "dziwny i nieobecny".

To właśnie jeden z pracowników wszczął alarm w sobotę około 21.30 zaniepokojony, że Pantani nie wyszedł z pokoju na posiłek. Ponieważ nie otwierał drzwi, zostały one wyważone i w pokoju znaleziono martwego Marco Pantaniego.

Marco Pantani był ostatnim zawodnikiem, któremu udało się w jednym roku (1998) wygrać dwa największe wyścigi wieloetapowe - Tour de France i Giro d'Italia.

Rok później, w 1999 roku, został wykluczony z Giro dzień przed zakończeniem wyścigu, w którym prowadził zdecydowanie, po niekorzystnym dla niego wyniku badania krwi. W 2001 roku ponownie zamieszany był w aferę dopingową podczas wyścigu dookoła Włoch.

Zdyskwalifikowany na pół roku, oskarżony przez włoski wymiar sprawiedliwości o "oszustwo sportowe", kilka razy próbował wrócić do wielkiego sportu.

W ubiegłym roku wystartował ponownie w Giro d'Italia kończąc wyścig na 14. miejscu. W lipcu 2003 roku trafił do kliniki psychiatrycznej, gdzie przebywał dwa tygodnie. Zdaniem lekarzy załamanie nerwowe Pantaniego wywołane zostało niedopuszczeniem go do startu w Tour de France   

Fotogaleria:

pantani pantani pantani pantani pantani
pantani pantani pantani